VÁNDORLÓ ISKOLA
A sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum a háromszéki oktatás egyik nagy múltra visszatekintő tanintézménye. A sokak által csak ,,vándorló iskola" néven emlegetett Mikes az a sepsiszentgyörgyi középiskola, amelynek létére leginkább kihatottak az erdélyi magyarság történelmében bekövetkezett változások.
1859-ben a református algimnázium (a későbbi Székely Mikó Kollégium) megalapításával Sepsiszentgyörgyön csak a fiúk középiskolai oktatásának kérdése oldódott meg, a lányok oktatása továbbra is csak az elemi iskola szinjétre korlátozódott. Ezen a helyzeten változtatott 1874-ben egy felső-lánytanoda megalapításáról hozott határozat, amely az elemi lányiskolában folyó oktatás két éves folytatását tette lehetővé. A jóváhagyás megszerzése után az iskolaszék Málik Józsefet választotta meg az új tanintézmény igazgatójának.
A városi hatóságok a piacteret lezáró árucsarnok, a Bazár emeleti részét bocsátották a lánytanoda rendelkezésére. 1874. október 17-én sor kerülhetett az első tanévnyitó ünnepségre is. Az első évfolyamra 29 tanuló íratkozott be, és kezdte meg a következő tantárgyak elsajátítását: magyar nyelv, német nyelv, történelem, földrajz, számtan, természetrajz, hit- és erkölcstan, konyhakertészet, női kézimunka, rajz, ének és szépírás.
1877-ben a tanulólétszám emelése, illetve a kor igényeinek való megfelelés érdekében az iskola vezetői és a helyi hatóságok úgy döntöttek, hogy a felső-leánytanodát négyosztályos polgári leányiskolává alakítják. A 19. század utolsó éveiben a tanintézmény állami kezelésbe került, és az I. világháború végéig Magyar Királyi Állami Polgári Leányiskola néven működött.
Az impériumváltást követő időszakban a felszámolással fenyegetett leányiskolát felekezeti tanintézménnyé alakították, és a Csutak Vilmos által igazgatott Református Székely Mikó Kollégium falai között folytatta működését. 1924-ben Csutak Vilmos felvetette egy önálló leánygimnázium létesítésének gondolatát, amelyet a leányiskola első igazgatónője, Bibó Erzsébet is támogatott. Az iskola vezetősége gyűjtést szervezett az építkezéshez szükséges tőke megszerzésére. A Kós Károly tervei alapján elkészült épületet 1927-ben adták át. 1935-ben az internátus építése is befejeződött.
A kommunista rendszer hatalomra kerülése után az 1948-as tanügyi törvény megszüntette a felekezeti oktatást. Tanintézményünk állami elméleti líceumként működött tovább, 1976-tól Filológia - Történelem Líceum, 1983-tól 2. számú Ipari Líceum néven.
Az 1989-es fordulat természetesen számunkra is változásokat hozott. 1990. január 18-án iskolánk felvette a Mikes Kelemen Elméleti Líceum nevet. Az 1990-1991-es tanévtől kezdődően ismét magyar tannyelvű középiskolává vált, és visszaköltözött abba az épületegyüttesbe, amelyben már 1948 és 1961 között is működött.
A Mikes Kelemen Elméleti Líceumban jelenleg három szinten (elemi, gimnáziumi és líceumi), 40 osztályban több mint ezer tanuló oktatása zajlik. A legnépesebb az elemi tagozat, amely 2012-től előkészítő osztályokkal bővült. A gimnáziumban évente három osztály indítására kapunk jóváhagyást, ezek közül a nyelvosztály a népszerűbb a tanulók körében. Líceumi szinten matematika-informatika, természettudományok, illetve társadalomtudományok osztályokban folytathatják tovább tanulmányaikat a diákok. A szaktárgyak tanítása mindenik osztályban az angol nyelv intenzív oktatásával egészül ki.