„Aki feladja a tanulást, az öreg, még akkor is, ha 20 vagy 80 éves. Aki tovább tanul, az fiatal marad. A legfontosabb dolog az életben, hogy a saját elmédet fiatalon tartsd."
Henry Ford
Ma minden eddiginél nagyobb nemzetközi és nemzeti vita folyik a hatalmas technológia hatásairól, a digitalizációnak a mindennapi élet különböző területeire gyakorolt hatásáról.
Ami az oktatást illeti, az elmúlt években a modern tanítási és tanulási módszereken alapuló gyakorlatok fejlődtek ki. Ma már interaktív tábla segítségével interaktív órát tarthatunk, bármikor csatlakozhatunk egy internetes hálózatra, hogy megtaláljuk a szükséges információkat. A minőségi és innovatív digitális tanulás magával ragadó és interaktív lehet, kiegészítheti a hagyományos módszereket, és platformot biztosíthat az együttműködéshez és a tudás létrehozásához.
A maximális hatékonyság és fenntarthatóság érdekében az innovációt jól képzett tanároknak kell támogatniuk, és be kell építeniük az egyértelmű tanulási célkitűzésekbe.
Annak érdekében, hogy segítsen a tanároknak elgondolkodni saját tanítási módszereikről a mai tanórákon alkalmazott technológiával kapcsolatban, és hogy európai szintű oktatást nyújtson, a Mikes Kelemen Elméleti Líceum mobilitási projektet javasolt a digitalizáció témájában, és akkreditációt kapott a 2022-2027-es időszakra.
A projekt céljai közé tartozik a tanítási folyamat hatékonyságának növelése a digitalizálás és a tanítási és értékelési módszerek változatossága révén, megkönnyítve a tanárok hozzáférését a szakirányú képzési programokhoz, valamint az uniós országok kollégáival való kapcsolatrendszer kialakítása tanfolyamok és workshopok révén.
2023. április 17-21. közötti periódusban az intézmény hét tanára (román nyelv és irodalom, latin nyelv, matematika, történelem, testnevelés) részt vett a Boost Your ICT Skills - Technology for the Classroom (Növelje IKT készségeit - Technológia az osztályteremben), című képzésen, amelyet Máltán tartottak.
A tanfolyam tevékenységei gyakorlati műhelymunkák formájában zajlottak, ahol a képzésben résztvevőknek lehetőségük volt különböző alkalmazásokkal kísérletezni, hogy azokat beépítsék az osztálytermi tanításukba.
A tanfolyam céljai: különböző technológiai alapú eszközök alkalmazása, használata és bevezetése oktatási célú tanulási környezetekben, a rendelkezésre álló alkalmazások tanítási eszközként való alkalmazásával kapcsolatos különböző gyakorlati készségek fejlesztése, a számítógépes közvetített kommunikáció használatára vonatkozó ismeretek fejlesztése.
A modulok tevékenységei között szerepelt többek között egy Webquest megtervezése, amely a hagyományos tanulási eszközök modern alternatívája. A résztvevők megismerkedtek a Wiki működésével, számos online alkalmazással dolgoztak, például keresztrejtvények és kvízek készítésével, képek szerkesztésével infografikák készítéséhez, gondolattérképek és szófelhők létrehozásával, könyvek és történetek készítésével a Storybird segítségével stb.
A kurzus egyéni projektekkel zárult, amelyekben a modulokban szerzett ismereteket használták fel.
Az új digitális technológiák használata a közvetlen módja annak, hogy az iskola vonzóbbá váljon a diákok számára, jobban igazodjon az igényeikhez és életmódjukhoz, hatékonyabb legyen a készségek fejlesztése, az egész életen át tartó tanulás generálása.